Jak na moderní eventy? Prozradí Letní škola v Brně.

24. května 2024

V srpnu se do Brna sjedou zástupci měst, convention bureaux, turistických informačních centrer, hotelů, eventových agentur, prostě všech, kteří pracují v meeting industry. Proč? Společně s City Destinations Alliance a Magistrátem městem Brna chystáme jedinečnou vzdělávací letní školu – CityDNA Summer School

Co tomu předcházelo? Jak vůbec vznikla idea uspořádat Summer School v Brně? Co obnáší vysoutěžení takové akce a jak se nám to podařilo? O tom bude tento článek. 

CityDNA Summer School je letní vzdělávací platformou s dlouhou tradicí, primárně cílí na budoucí profesionály v oboru. Letos se bude konat již 38. ročník. V posledních dvou pocovidových letech se uskutečnila v italském Torinu a v polském Gdaňsku. Právě na sever Itálie jsme se v létě 2022 poprvé vydali i my. Eliška Křížová byla z formátu a z přínosu celé akce nadšená a tehdy jí také poprvé na mysl přišla idea uspořádat Summer School v Brně. Po jejím návratu nabraly události rychlý spád. Následovaly schůzky s Magistrátem města Brna a nastavení možností finanční účasti ze strany města a ze strany Centrály cestovního ruchu Jižní Morava, pod kterou Brno Convention Bureau spadá.

Začali jsme připravovat bid, se kterým se budeme ucházet o pořadatelství ročníku 2024, o jehož místě konání se teprve mělo rozhodovat. Bid – co to vlastně je? Jde o prezentaci místa, kam plánovaný event chcete přivézt. V tom našem jsme nastínili základní informace o Česku, o jižní Moravě a o Brně. Navrhli jsme několik možností venues, kde by se mohla konat vzdělávací akce, včetně ubytování účastníků. Přidali jsme tipy na další zajímavé lokace, které vhodně doplní program o společenské události a také tipy na přínosné site inspections. Summer school má být hlavně o praktických dovednostech a každé pořadatelské město se snaží účastníkům předat něco ze své jedinečnosti, ze svého DNA. V bidu nechybí také představení pořadatelů, reference z úspěšných akcí a nástin finanční odpovědnosti jednotlivých stran. 

Ukázka z bidu na Summer School 2024.

Čím je podle nás Brno unikátní?

V bidu jsme kladli důraz na příjemnou atmosféru Brna jako českého “druhého města”. Trend sekundárních měst je ve světě jasně znát, turisté často vyhledávají destinace, které nejsou tak přetížené a zachovaly si větší míru autenticity. Brno je mladé město plné studentů. V létě není víkend, kdy by v centru neprobíhal nějaký festival. Příjemné zelené plochy nabízí prostor pro relax v centru a ven z města do přírody to také není daleko. Další možnosti pro prodloužení pobytu účastníků nabízí celý jihomoravský region. 

Co ještě hraje Brnu do karet?

  • Zkušenosti s pořádáním konferencí. Brno je dobře známo jako úspěšné veletržní město. 
  • Dobrá dostupnost vlakem z evropských měst i od velkých letišť v okruhu 200 km. Velkou výhodou je přímé vlakové i autobusové spojení s letištěm Schwechat ve Vídni. 
  • Inovace, vzdělávání, spolupráce. Fakt, že Jihomoravský kraj patří na evropskou mapu inovativních regionů potvrdil titul European Entrepreneurial Region 2024. 
Ukázka z bidu na Summer School 2024.

O pořadatelství Summer School 2024 jsme se “utkali” s městem Graz v Rakousku a z klání jsme vyšli vítězně. Julie Clerc, hlavní tahounka celého projektu, se v červenci 2023 přijela do Brna podívat a navštívit všechny vybrané lokace. Jaký byl její dojem z Brna?

„Objevila jsem neuvěřitelně živé město s krásnou architekturou a památkami, kde je možné všude snadno dojít pěšky. Město má také mnoho zeleně, ideální na užití si vrcholícího léta. Během mého (příliš krátkého) pobytu jsem měla také tu čest navštívit některá z nejlepších míst pro obchodní akce, která město nabízí, a nemohu se dočkat, až tam letos přivítám všechny účastníky Summer school.“

My jsme na konci srpna 2023 využili další příležitost a navštívili jsme letní školu v Gdaňsku, kde jsme si opět potvrdili, že pro profesionály z našeho oboru jde o perfektní příležitost posunout se o mílový krok dál

Co k naší úspěšné kandidatuře dodává Eliška Křížová? „Brno nabízí příjemnou a živou atmosféru bez davů turistů. Je to živé město s 9 univerzitami, rozvinutým technologickým a inovačním ekosystémem, mnoha hospodami, pivními zahrádkami, parky a letními pouličními festivaly, které vytvářejí dynamické prostředí pro účastníky. S naší zkušeností v pořádání konferencí a akcí jsme poctěni, že můžeme představit krásy Brna a jihomoravského regionu studentům a zároveň propagovat osvědčené postupy v cestovním ruchu.”

Teď zbývá to nejdůležitější! Dostát v srpnu očekáváním pořadatelů a hlavně všech studentů, kteří do Brna přijedou. Registrujte se na Summer School co nejdříve!