Víno a region

Milujeme víno. Je pýchou nejen našich vinařů, ale i celého sluncem zalitého regionu.

Vinné sklepy

Chloubou každého vinaře je jeho vinný sklep. S radostí vás pozve dál “na košt”, u popíjení toho nejlepšího z minulé sklizně vám vylíčí, které odrůdě se letos nejvíce dařilo a které, potvoře, zase ne. Zanedlouho se na stole objeví pochoutky k vínu jako stvořené, domácí škvarková pomázánka, sýry a klobásky rovnou z udírny. A jestli se zdržíte déle, možná i nějaké zpívání u cimbálu bude. Lidé v našem regionu už jsou takoví. Přátelští, sdílní, s velkým srdcem.

Vinařství se u nás dědí z otce na syna po nespočet pokolení. V některých vesnicích ze sklepů vznikly dokonce celé uličky. Přecházením z jednoho sklípku do druhého můžete strávit celé odpoledne a kus večera a nikde nebudete mít nouzi o skvělé víno, zpěv a skvělou náladu. Můžete je najít v Hnanicích na Znojemsku, ve Dolních Dunajovicích a Březí na Mikulovsku. Na Velkopavlovicku pak v Zaječí nebo Kobylí, a na Slovácku v Dolních Bojanovicích.

Prim hraje křížový sklep v Příměticích nedaleko Znojma. Byl postaven Jezuity v 18. století a dnes v něm zrají vína Znovín. S hlavní chodbou měřící 110 metrů se řadí mezi nejdelší křížové sklepy na světě. Jedinečná je i jeho akustika. Když těšně u zdi promluvíte, může vás zaslechnout kdokoli stojící až na druhém konci. Místní akustiku si oblíbil, mimo zdejšího vína samozřejmě, i uznávaný dirigent Rafael Kubelík.

Vinařské stezky

Putování za vínem neznamená jen prohlídky vinařských areálů a nekonečné degustování. Atmosféru jihomoravského vinařství můžete nasávat i mimo sklípek. Zdejší víno se rodí na krásných vinicích, které by bylo škoda neprozkoumat. Pěšky nebo na kole, na výběr toho máte spoustu. Kdybyste chtěli projet všechny cyklotrasy Moravských vinařských stezek, našlapali byste přes dvanáct set kilometrů od Znojma po Uherské Hradiště a zase zpátky. A to je hodně vína! … tedy kilometrů.

Cestou potkáte kromě vinohradů i malebné vesničky, sklepní uličky a přírodní krásy jižní Moravy. Vyjet můžete na zvlněné Znojemsko, zalesněné Chřiby i strmé svahy Pálavy. Na deseti okruzích Moravských vinařských stezek si každý najde svou obtížnost a tempo. Tak hurá do sedla. Krásy jižní Moravy už na vás čekají.

Salon vín

Představte si sto nejlepších českých a moravských vín na jednom místě. Připravených omámit vaše smysly v příjemném chládku sklepení Státního zámku Valtice. A přesně to na vás čeká ve stálé expozici Salonu vín.

Degustovat můžete sami, nebo za doprovodu zkušeného sommeliera. A pro rozdýchání tak intenzivního kulturního zážitku je připravená naučná stezka výstavou vinné révy a historie vinařství. Salon vín založilo před více než dvaceti lety Národní vinařské centrum, kromě podpory moravských vín a vinařství také pořádá známou soutěž Salón vín ČR, na které se každoročně scházejí ta nejlepší vína z celé republiky.

Vinařské akce

Víno je pro nás poklad, který si zaslouží oslavu. K nejznámějším patří podzimní vinobraní provázené burčákem. Na košt do jednotlivých sklepů můžete zavítat po celou sezónu. Na otevřených sklepech si návštěvník může u skvělého vína a lahůdek navíc poslechnout i cimbálovou a bluegrassovou muziku.

Víno a zpěv patří k sobě. Usaďte se za vlahého letního večera se sklenkou vína přímo na vinici, a zaposlouchejte se do písní českých interpretů. To vše díky projektu Hudba na vinicích pořádaného v areálech předních českých a moravských vinařství. Nebo si vyzkoušejte na jeden den být vinařem. Strávíte den po širým nebem a dozvíte se, co všechno předchází tomu úžasnému moku, zvanému víno. Další skleničku si vychutnáte jako nikdy v životě.