Atmosféra Brna

Brno je plné vzrušujících zážitků a chutí. Objevte zdejší nejlepší restaurace, kavárny a bary.

Barová scéna

Existují dohady, že noční život vynalezli právě v Brně. A že zde najdete nejlepší bar v zemi. Jste připraveni na exkurzi?

Právě tanečním krokem vstupujeme do Baru, který neexistuje. Kolem nás víří jazzová hudba barvy půlnočního nebe a usměvavé tváře se stávají usměvavějšími účinky luxusního alkoholu, za který by se nestyděl ani Velký Gatsby. Pokračujeme do Slasti, astrálního rodiště Daniela Nekonečného. Vdechněte tu rozzzzkošnou svobodu bez příměsi studu. Když na afterparty, tak jedině do bar&bistro 4pokoje, kde ví, že láska prochází žaludkem. Naším borcem na konec je Super Panda Cirkus, bar tak hvězdný, že v republice nemá konkurenci. Připravte se, nic tady nedává smysl, a tak to má být. Cirkus žije!

V Brně vám zkrátka sklenička obarví tváře a rozváže jazyk dřív, než řeknete: “Kdo by jezdil do Vídně”.

Kavárny

Věděli jste, že první kavárna na našem území byla založena v Brně? Tak teď už ano, psal se rok 1702. Od té doby si Brno drží post kávové metropole. Připravte se na pořádnou kofeinovou jízdu.

Je libo trochu hipsteřiny? Vyzkoušejte Skøg Urban Hub, Punkt, Rebelbean nebo Jagu. Doporučujeme jejich V60 a raw dorty. Rozplývají se na jazyku.

Nebo máte náladu na útulnou malou kavárničku? V Momentě, Mymice, Coffee Trailu a Kafecu se budete cítit tak příjemně, že rychle zapomenete na to, že je pondělí a venku prší.

Architektura

Brno je perla moravské architektury. Za jednu procházku narazíte na středověké hrady, kostely a katedrálu, ale i zásadní stavby moderní architektury. Největší lákadlo ze všech je Katedrála svatého Petra a Pavla. Tyčí se nad centrem města na kopci jménem Petrov. Nemůžete ji přehlédnout.

Historickou klasikou jsou určitě hrad Špilberk a vyhlídková věž Staré radnice, odkud budete mít Brno jako na dlani. Za zmínku stojí i kapucínský kostel a krypta v blízkosti Zelného trhu, Kostel sv. Jakuba a hrad Veveří. Počátky moderní architektury zanechaly v Brně nezaměnitelný otisk. Největším skvostem je funkcionalistická vila Tugendhat, zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Nad Brnem se tyčí i nejvyšší budova v zemi. Mrakodrap AZ Tower trčí do výšky 111 metrů a na jeho 30 podlažích najdete obchodní galerii, kanceláře i luxusní apartmány.

Umění

Brno je město, které inspiruje nastupující generace umělců. Zdejší ulice ožívají hudbou pouličních zpěváků i výstupy amatérských herců a mladých básníků. Zvláštní pozornost ve městě věnují graffiti. Začínající umělci stále častěji nachází místo i v galeriích i na veřejných prostranstvích. Prostor pro jejich realizaci poskytuje třeba Galerie mladých, Fait Gallery, a dokonce i Moravská galerie. Tvůrci graffiti svými malbami vzdávají hold známým osobnostem Brna. Můžete se tak setkat s karikaturou Johana Gregora Mendela, Jiřího Pechy i Vladimíra Menšíka. Brno zkrátka chápe nutnost posouvat hranice (nejen) v umění.

Sport

Za sportem v Brně vyrazíte do parků i na kilometry cyklostezek. Brněnský Prýgl, tedy brněnská přehrada, zase nabízí bohaté sportovní vyžití od paddle boardů přes šlapadla až po vodní lyže. Čas od času si Brňané také zajdou pořádně „zafandit“. Třeba do Winning Group Areny, kde hrávají své domácí zápasy hokejisté Komety Brno. Na fotbal se chodí na stadion na Srbské, do sídla prvoligové Zbrojovky. Tím nejznámějším z brněnských sportovišť je Masarykův okruh, až do roku 2020 sídlo slavného závodu MotoGP Grand Prix ČR. Brno je prostě stále v pohybu.

Restaurace

V místních restauracích ochutnáte celý svět. V samém srdci Brna najdete malý kousek Itálie v restauraci Castellana Trattoria a Jean Paul´s Restaurant. Za pestrobarevnou chutí Asie se vydejte do thajské Singha Thai Restaurant. Za japonskou sushi dokonalostí pak do MANYA Sushi & Sake Izakaya. Pokud máte opravdu mlsný jazýček, pak je pro vás Element Restaurant & Bar jako stvořená. Bez pořádného steaku nedáte ani ránu? Tak hurá do Monte Bú a Pavillon Steak House. Středomořskou kuchyni najdete v Borgo Agnes, jediné co jí chybí k dokonalosti je mořská bríza ve tváři. A co taková česká a moravská klasika? Zajděte si do Lokálu u Caipla nebo pivovaru a restaurace Stopkova Plzeňská Pivnice. Opravdovým gurmánům, kteří si potrpí na fine dining, by neměla uniknout restaurace Kohout NA VÍNĚ, Grandezza Restaurant s prvorepublikovým interiérem nebo Vittorio Restaurant se svou prvotřídní four seasons kuchyní.

Nezapomenutelné gurmánské zážitky, kvalitní suroviny a netradiční kombinace, to je brněnská gastro-scéna.